Avantajlar ve Yararları

Dayanıklılık

KEIM silikat kaplamaların eşsiz dayanıklılığı KEIM teknolojisi ile üretilen cam suyunun uygulandığı yüzeyle kurduğu kimyasal bağ sayesindedir. Son derece güçlü ve aside dayanıklı olan bu bağ, sadece dolgu maddesi ve pigmentler arasında değil aynı zamanda boya ve uygulandığı yüzey arasında da vardır. KEIM silikat boyaların uzun hizmet ömrü tüm silikat boya nesilleri için geçerlidir. KEIM silikat boyalarının kalitesinin temelini oluşturan başka bir faktör de seçkin doğal hammadde kullanımıdır. Bağlayıcı madde olarak ideal sıvı potasyum silikat, doğal kaynaklı, mineral easalı dolgu maddeleri ile sadece inorganik esaslı renk pigmentleri arasındaki mükemmel kombinasyon kötü hava koşullarına karşı maksimum direnç ve eşsiz dayanıklılık sağlar.


Rutubet dengesi

İnşaat tekniği açısından su buharının difüzyon kabiliyeti rutubet dengesi açısından en önemli kriterdir. Su buharının son derece yüksek difüzyon kabiliyeti KEIM silikat boyalarında bağlanan camsı maddenin özel yapısının bir sonucudur. Bu sayede inşaat malzemesindeki nem engelsiz biçimde ve hızlıca dışarıya doğru verilebilir. Boya ve yüzey arasında zarara neden olabilecek nem birikimi olmaz. Kısıtlı su girişi ile birlikte bu yapı su ve donun verdiği hasara karşı maksimum koruma sağlar. Ayrıca KEIM BOYALARI daha hızlı kurur. Boyanın üst yüzeyinde terlemeye bağlı bir nem oluşmaz – bu ise yosun ve mantar oluşumunun en önemli nedenlerinden birisidir. Kısacası: KEIM silikat boyaları inşaat fiziği açısından ideal boya malzemesidir.


Temiz cephe

KEIM silikat boyaları uzun süre temiz kalırlar. Boyanmış yüzeylerin kirlenme eğilimi terleme niteliğinin yanı sıra bağlayıcı maddenin statik yüklenmesi ile termo-plastik özelliğine bağlıdır. Organik esaslı sentetik reçine veya silikon yapılı reçine şeklindeki bağlayıcı madde rüzgarda sürtünme sonucu statik olarak yüklenir ve bu sayede havadaki kir partiküllerini kendisine çeker. Yüksek ısılarda ise bu bağlayıcı maddeler termoplastik özellik taşırlar, yani “yapışkan” hale gelirler. Bu sayede kir partikülleri ideal yapışma ortamını bularak üst yüzeyde daha güçlü biçimde yerleşirler (buna “tack” adı verilir). KEIM silikat boyaları anti-statik nitelikli olup termoplastik değildirler. Bu nedenle uzun süre temiz ve güzel kalırlar.


Renk tutarlılığı Estetik

Dış cephelerde kullanılan boyaların renk dayanıklılığı birincil oranda kullanılan pigment ve bağlayıcı maddelere bağlıdır. Organik pigmentler UV ışınları ile dayanıklılıklarında değişiklikler yaşarlar. KEIM silikat boyaları ise sadece ışığı tam geçiren, inorganik (= mineral esaslı) boya pigmentleri içerirler. UV ışını ve kötü hava koşulları yapay reçine dispersiyonu veya silikon esaslı emülsiyonlar gibi organik bağlayıcı maddelerde ışık kırma özelliğini değiştiren mikro çatlaklara neden olurlar. Rengin tonu daha gri gözükür.

Potasyumlu camsı madde veya sol silikat gibi mineral esaslı bağlayıcı maddeler ise diğer bağlayıcı maddelerden farklı olarak UV ışınlarına dayanıklı olup hava koşullarına da dayanıklıdırlar.

Kısacası: KEIM Boyaları’nın rengi solmaz– her zaman kendi rengini korurlar.

KEIM silikat boyaları benzersiz ışıma güçleri ile dikkat çekerler. Çünkü şeffaf camsı madde – (organik pigmentli dispersiyonlardan farklı olarak) – ışınların pigmente ulaşmasına izin verir. Doğal, mat, etkileyici bir yüzey oluşur.


Güvenlik

KEIM silikat boyaları yanmaz, alev almaz. Yangında bu şu anlama gelir: Maksimum güvenlik, toksik gazların oluşmaması – Almanya ve İngiltere’de yapılan yangın deneyleri ile kanıtlanmıştır. Kamuya açık birçok alanda, örneğin metro istasyonu ve tünellerde, okul ve sinemalarda sadece ve sadece silikat boyalarının tercih edilmesi ve kullanılması bu nedenledir – çünkü sağlık ve güvenliğin yerini hiçbir şey tutamaz.


Ekonomi ve değer koruma

KEIM boyalarının mükemmel kalıcılığı ve kötü hava koşullarına dayanıklılığı çok ekonomik avantajlar sağlamaktadır. KEIM ürünleri ile tadilattan geçirilen binaların bakımı diğerlerine göre çok daha düşük fiyatlıdır. Uzun ömürlü ve rengini kaybetmeyen boya ve üst yüzeyler sayesinde bakım aralıklarının uzaması ile nakit para tasarrufu sağlanır. Bu durum gerek sıva ve gerekse yalıtılmış cepheler için geçerlidir. KEIM silikat boyalarının daha kolay yenilenebilme özelliği bir diğer ekonomik avantajdırçünkü KEIM Boyaları’nı sökmeniz geçmeniz gerekmez; sadece temizleyip boyamanız yeterlidir.


Ekoloji

Çevre alanında ise KEIM silikat boyalarının mineral esaslı ürün bileşimi çok önemli

avantajlar sağlamaktadır. Bağl

ayıcı madde olarak kullanılan camsı madde çözücü, yumuşatıcı madde kullanımına hiç gerek bırakmamaktadır. Hammaddenin elde edilmesinden, üretim ve uygulama ve atığa ayırma işlemlerine kadar tüm aşamalarda KEIM silikat boyaları. KEIM boyaları çevreye zarar veren aşındırma işlemine gerek bırakmazlar. Su ile durulayıp üzerine bir kat daha boya sürmek çevreye uyumlu çözümdür. Sonuç: KEIM boyaları ekolojik inşaat ve sağlıklı evlerde tereddütsüz kullanılabilecek ürünlerdir.